preloader image

Uluslararası Hedefleme için 9 Stratejik İpucu

Dijital reklamcılığın en büyük faydalarından biri, kampanyaları nereden başlatırsanız başlatın, herhangi bir yerde yürütebilme yeteneğidir. Uluslararası hedeflemeyle hedef kitlenize dilediğiniz yerde ve onların dilinde ulaşabilirsiniz.

Kampanyalarınızla uluslararası bir kitleye ulaşmak farkındalığı ve geliri artırabilir ve daha köklü bir marka varlığını teşvik edebilir. Teknoloji insanların küresel olarak daha iyi iletişim kurmasına olanak sağladığından, sınırlar ötesinde reklam yapmak şirketlerin marka seslerini güçlendirmeleri ve tüketici tabanlarını genişletmeleri için bir sonraki doğal adım haline geldi.

Uluslararası hedeflemenin ne olduğunu öğrenmek ve belirli coğrafi hedef kitlelerin ilgisini çekecek kampanyalar oluşturmak için kullanabileceğiniz 9 stratejik ipucunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Uluslararası Hedefleme Nedir?

Uluslararası hedefleme, dijital kampanyalarınızı belirli bir bölge veya ülkeden hedef kitleye ya da farklı dilleri konuşan hedef kitlelere ulaşacak şekilde optimize etme sürecidir.

Reklamcılıkta Uluslararası Hedeflemeye İlişkin 9 İpucu

1. Dijital Stratejinizi Uyarlayın

Uluslararası hedefleme stratejisi, teminatların başka bir dile çevrilmesinden daha karmaşıktır. Stratejiniz aslında mesajınızı dünya çapındaki farklı hedef kitlelerde yankı uyandıracak şekilde yerelleştirmelidir.

Reklam mesajlarının bir bölgede işe yaraması, başka bir bölgede de aynı şekilde yankı bulacağı anlamına gelmez. Mesajınızı dünya genelindeki hedef kitlelere uyarlamak için yerel hedef kitleyi iyi tanıyın. Neye, hangi formatlara ihtiyaç duyduklarını ve hangi kanallarda vakit geçirdiklerini öğrenin.

2. Hangi Dili Kullanacağınızı Düşünün

Dünyada konuşulan o kadar çok dil var ki. Çoğu ülkede birkaçı konuşulmaktadır. Uluslararası hedefleme kampanyanızı oluşturma zamanı geldiğinde, yaygın bir strateji, hedef bölgenizde dili anlayan yeterli sayıda kullanıcının olduğunu varsayarak, hedefleme için varsayılan olarak İngilizceyi kullanmaktır.

Bu en basit yaklaşım olsa da hedef kitleye hitap etmenin daha iyi bir yolu onların dilini konuşmaktır.

Seçtiğiniz pazarda daha yüksek katılım oranlarını teşvik etmek amacıyla, genellikle hangi dillerin konuşulduğunu görmek için hedeflediğiniz ülkeyi araştırarak başlayın.

Ardından, kampanyanızın, cihazlarında doğru dil ayarlarıyla doğru kullanıcılara ulaşma kapasitesine sahip olduğundan emin olmak için kampanyanızdaki dil ayarlarından yararlanın.

3. Zaman Dilimlerini Dikkate Alın

Reklam çalışmalarınızı uluslararası düzeyde genişletirken kampanyanızın saat dilimi ayarlarını aklınızda bulundurun.

Reklamlarınızın, hesap ayarlarınızdaki varsayılan saat diliminde değil, seçtiğiniz coğrafyanın saat diliminde görüntüleneceğinden emin olun.

Kampanya stratejinize bağlı olarak, reklamınızın görünürlüğünü en üst düzeye çıkarmak için kampanyanızı belirli zamanlarda çalıştırmayı zaten test etmiş olabilirsiniz.

Örneğin akşam yemeği için paket servisi yapılıyorsa reklamların 15:00 ile 19:00 saatleri arasında gösterilmesi ideal olacaktır.

Uluslararası hedeflemede bu saatler, saat dilimine göre farklılık gösterir. Medya bütçenizi kampanyayla ilgisi olmayan zamanlara harcamamak için uygun saat dilimlerine uyum sağladığınızdan emin olun.

Kampanya satır öğelerinizi coğrafi konuma göre ayırarak başlayın. Bu, gün bölümleme seçeneklerinden yararlanmanıza olanak tanır. Daha sonra kampanyanızı başlatmayı ve bitirmeyi planladığınız saati tam olarak belirleyerek medya harcamalarınız üzerinde en fazla kontrole sahip olmanızı sağlayabilirsiniz.

Zamanlama hususları aynı zamanda tarih hususlarıyla da karşılanır. Reklamın ne kadar süreyle piyasada kalmasını istiyorsunuz?

Bazı ülkeler zaman farkına bağlı olarak neredeyse bir tam gün önde olduğundan, hesabınızın ayarlı olduğu saat dilimine bağlı olarak uluslararası kampanyalarınızı bir gün önce veya bir gün sonra bitirmeyi düşünebilirsiniz.

4. Mevsimselliği Hatırlayın

Belirli hava koşullarına veya açık hava ortamlarına dayalı sezonluk kampanyalar yürütüyorsanız, hedeflediğiniz ülkenin kuzey yarım kürede mi yoksa güney yarım kürede mi olduğunu belirleyin.

Orada yaşayan insanların mevsimleri nasıl yaşadıklarını da düşünmelisiniz.

Örneğin, ABD'de kış Aralık'tan Şubat'a kadardır, ancak Avustralya'da Haziran'dan Ağustos'a kadardır.

Kışlar bazı ülkelerde ılıman, bazılarında ise daha soğuk olabilir.

Reklamların izleyicinin yaşadığı sıcaklığa uygun olmasını sağlamak için her sezon için uygun reklam öğelerinden oluşan bir listeye sahip olun.

Örneğin, ürününüz serinletici bir içecekse, ürünü sunduğunuz ülkenin şu anda yaz mevsiminde olduğundan emin olun veya kış mevsimine uyum sağlamak için onlara farklı mesajlar sunun.

5. Yaratıcı Mesajlarınızı Kişiselleştirin

Yaratıcı mesajlar markanızın sesinin temelidir ve kullanıcılarınızın markanızı nasıl algıladıklarını etkileyebilecek güçlü bir reklam aracıdır.

İlgi çekici ve kişiselleştirilmiş reklam öğeleri, kullanıcıların sitenizi ziyaret etmesini sağlayacaktır ve hepimizin bildiği gibi, ne kadar çok tıklama olursa o kadar iyi!

İlgi çekici reklamlarla gerektiği gibi donatıldığınızdan emin olmak amacıyla, uluslararası hedefleme kampanyalarınız için bu 4 faktörü göz önünde bulundurun.

Mümkün olan her yerde çevirmenlerden yararlanın. Hedeflemeyi umduğunuz ülkede farklı dillerin yaygın olarak konuşulduğunu tespit ettiyseniz, reklam öğeleriniz için mesajları tercüme etmenin yollarını bulun; yalnızca Google Çeviri'ye güvenmeyin.

Varsayılan olarak İngilizceye dönmek yerine yabancı bir dil kullanıcıda daha fazla yankı uyandıracaktır.

Yaratıcı çeviri için bir yüklenici bulun veya ekipten birinin çeviri yapma konusunda rahat olup olmadığını öğrenmek için ofise danışın!

Yerelleştirme nüanslarını göz önünde bulundurun. Para birimi, telefon numaraları ve e-posta adresleri gibi yerel nüansların farkında olmak, hedeflediğiniz pazara "uyum sağlamanıza" yardımcı olacaktır.

Örneğin, reklamınıza fiyatlara yer verirseniz, uygun para birimi simgesinin ve noktalama işaretinin kullanıldığından emin olmak isteyeceksiniz.

Uygun altyazıları kullanın. Video reklamcılığı söz konusu olduğunda , sesi tamamlayacak şekilde metin biçimindeki mesajı net bir şekilde özetlemek için altyazıları kullanın.

Bu, video reklamlar için genel bir ipucudur ancak farklı dillerde reklam kullanıyorsanız oldukça önemlidir; altyazılarınız da çevrilmelidir.

Alternatif olarak, yabancı bir film gibi, video reklamınızda orijinal dili tamamlamak için altyazı kullanabilirsiniz.

Kültürel referansları saygıyla sergileyin. Reklam verdiğiniz ülkenin kültürüne ve tarzına uygun yazı tipleri, renkler kullanın veya reklamlarda etkinlik yapan kişileri gösterin.

Reklamı, reklam verdiğiniz ülkeyle mümkün olduğunca ilişkilendirilebilir hale getirmek, reklam öğenizin başarısı açısından zorunludur.

Coca Cola'nın her ülkede bir nedenden dolayı tamamen yeniden markalanması. Reklamlarınız neden farklı olsun ki?

6. Yerel Cihaz Kullanım Eğilimlerini Araştırın

Gözünüzü uluslararası kitlelere diktiğinizde, yayınlayacağınız reklam türleri onların kullandıkları cihazlardan etkilenecektir.

Cihaz kullanımı uluslararası olarak farklılık gösterir. Çin, Hindistan ve ABD en fazla akıllı telefon kullanıcısına sahip ülkeler arasında başı çekerken , diğer ülkelerde bu sayı çok daha az.

Hedef kitleniz tarafından hangi cihazların kullanıldığını belirlemek ve kampanyalarınızı ve reklam öğelerinizi buna göre oluşturmak önemlidir.

Örneğin, mobil reklam öğenizi mobil kullanımın baskın olduğu bölgelerde yayınlanan kampanyalar için optimize etmek isteyeceksiniz .

7. Kampanyanızın Uyumlu Olduğundan Emin Olun

Uluslararası hedefleme, şirketinizin büyümesine çok faydalı olabilir ancak akılda tutulması gereken bazı uluslararası politikalar vardır.

Belirli bölgeler için geçerli olan politikalara uymanız önemlidir çünkü bu, kampanyalarınızın yayınlanabilmesini sağlar.

Avrupa'da 2018'den bu yana özellikle uygulanan belirgin yasalardan biri, GDPR veya Genel Veri Koruma Yönetmeliği'dir.

Bu yasa, Avrupa Birliği (AB) tarafından kullanıcının kişisel verilerinin korunmasını sağlamak ve kullanıcıların web'de gezinirken çerezler aracılığıyla izlenmeye izin vermesini sağlamak amacıyla oluşturulmuştur.

Daha spesifik olarak, yasaya uygun olması için sitenizin aşağıdaki mesajı içermesi gerekir:

“Kişisel verilerin işlenmesi için açık bir şekilde rıza verilmeli, veri sahibi bilginin nasıl kullanılacağı konusunda bilgilendirilmeli ve rızasını istediği zaman geri çekebilme olanağına sahip olmalıdır.”

Bir sonraki kampanyanızı Avrupa'da yürütüyorsanız, kullanıcıdan verilerini takip etmek için izin istediğinizden emin olun; verilerinin nasıl kullanılacağını açıklayın ve gerekirse devre dışı bırakma seçeneği verin.

Çevrimiçi reklamcılık için gizlilik yasalarına sahip olan tek bölgenin Avrupa olmadığını unutmayın. Kaliforniya'daki CCPA gibi bazı ülkelerin bölgeye göre farklı politikaları vardır .

Dijital kampanyanızı yeni bölgelerde başlatmadan önce, kampanyayı yürütmek istediğiniz ülkelerin (veya bölgelerin) dijital yasalarına uyduğunuzdan emin olmak için açılış sayfanızın alan adını bir kez daha kontrol etmeniz zorunludur.

8. Kampanya Ölçeği İçin Gerçekçi Beklentiler Belirleyin

Uluslararası kampanyalar yürütürken aklınızda bulundurmanız gereken önemli bir farklılaştırıcı unsur ölçektir. ABD'de İngilizce konuşanları hedef alırken geniş ölçekli bir kampanya yürütmek çok daha kolaydır, ancak bu tüm uluslararası kampanyalar için geçerli değildir.

Mevcut gösterimlerin sayısı, o ülkede çevrimiçi olan kullanıcı sayısından ve uluslararası reklam envanterindeki miktardan oluşur. İçeriğe dayalı hedefleme , uluslararası ölçek sağlamanın en iyi yollarından biridir.

Hedefleme stratejinizde esnek kalın; böylece uluslararası kampanyanız için hangi hedefleme yöntemlerinin en iyi sonucu verdiğini test edebilirsiniz. Sabırlı olmak da önemli! Yeni bir pazara açılıyorsanız çabalarınızın sonuçlarını görmek zaman alacaktır. Marka bilinirliği oluşturmak bir gecede gerçekleşmez.

9. Uluslararası Hedeflemeye Başlayın

Doğru öngörü ve planlamayla reklamcılık , markanıza uluslararası farkındalık ve etkileşim kazandırmanın çok etkili ve uygun maliyetli bir yolu olabilir.

Kampanya stratejinizde uluslararası hedeflemeden yararlanmak mı istiyorsunuz? Daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz .