preloader image

B2C e-Ticaret nedir?

B2C işletmeden tüketiciye, bir işletme ile son tüketici arasındaki bir ticaret işlemini tanımlamak için kullanılır.

Geleneksel olarak bu terim, mağazada alışveriş yapmak veya bir restoranda yemek yemek de dahil olmak üzere ürünleri doğrudan tüketicilere satma sürecini ifade eder.

Bugün, çevrimiçi perakendeciler ve müşterileri arasındaki işlemleri açıklamaktadır.

B2C ve B2B Arasındaki Fark Nedir?

B2B e-Ticaret, iki işletme arasındaki çevrimiçi satış işlemlerini kolaylaştıran bir çevrimiçi iş modeliyken, B2C e-Ticaret, bireysel müşterilere doğrudan satış sürecini ifade eder.

Örneğin, ofis mobilyaları satan bir çevrimiçi perakendeci, birincil hedef pazarı diğer işletmeler olduğu için bir B2B işletmesidir. B2B e-Ticaret ayrıca toptancılar ve perakendeciler veya üreticiler ve toptancılar arasındaki işlemleri kolaylaştırır ve genellikle daha karmaşık bir süreçtir.

B2C işlemine bir örnek vermek gerekirse, çevrimiçi olarak bir çift ayakkabı satın alan veya bir köpek için evcil hayvan oteli rezervasyonu yapan biri olabilir. Muhtemelen çoğu insanın aşina olduğu modeldir.

Bazı şirketler hem B2B hem de B2C işletmeleri olarak faaliyet göstermektedir.

Örneğin, bir etkinlik yönetim şirketi, düğün organizasyon hizmetleri sunabilir, ancak diğer işletmelere konferans yönetimi hizmetleri de sağlayabilir.

B2C e-Ticaret'in Faydaları

 • Global erişim

B2C e-Ticaret'in bir numaralı avantajı, sahip olduğu küresel erişimdir. Ev dışında faaliyet gösteren küçük işletmeler bile dünyanın diğer ucundaki müşterilere satış yapabilir. Herhangi bir yerde herhangi birine satış yapma olanağı, başarının kaçınılmaz olmasını sağlar.

 • Fiziksel Genel Gider Yok

B2C, öncelikle tüketicilerin bir markadan bir şey satın almak için fiziksel bir mağazayı ziyaret etmesi gereken mağaza içi satın alımlar tarafından domine edildi.

İşletmeye bir e-Ticaret unsuru ekleyerek yönetim, genel masrafları azaltabilir. Şirketler, kâr etmeyen tuğla ve harç mağazalarını kapatarak ve maliyetinin bir kısmını pazarlamaya harcayarak, tüketicileri satın almaları için çevrimiçi mağazaya gönderebilirler.

 • Müşterileri Profillemek için Daha Fazla Veri

İşletmenizi internete taşıdığınızda, müşterileriniz hakkında daha fazla bilgiye ve onları doğrudan hedeflemenin daha fazla yoluna kapı açarsınız. Google Analytics gibi analiz araçlarını kullanarak , tüketicilerinizle ilgili demografik bilgilerin yanı sıra tüketici ilgi alanları ve değerleri gibi psikografik bilgileri de keşfedebilirsiniz .

Bu bilgiler, web siteniz ve herhangi bir pazarlama materyali aracılığıyla onlarla nasıl konuştuğunuzu bildirecek bir tüketici kişiliği oluşturmanıza yardımcı olabilir.

 • İzlenebilir Pazarlama

Geleneksel pazarlama yöntemlerini izlemek her zaman zor olmuştur, ancak e-Ticaret aracılığıyla çevrimiçi pazarlamanın uygulanması ve dönüşümlerin izlenmesi kolay olabilir. İlişkilendirme modelleri , çevrimiçi iş başarısı elde etmede farklı pazarlama kanallarının önemini göstermeye çalışır.

Google Analytics aracılığıyla hazırlanan raporlar, bir müşterinin web sitenize ilk nasıl geldiğini, kaç ziyaretin dönüşüm sağladığını ve müşterinin hangi sayfayı gittiğini gösterebilir. Bu bilgilerle, rakiplerinizden daha iyi dönüşüm sağlayan daha güçlü bir web sitesi oluşturabilirsiniz.

B2C Dropshipping

Bir çevrimiçi mağazayı stoksuz satış yoluyla işletmek, envanter tutmamak ve yalnızca müşterilerinizden gelen ürün siparişlerini vermek anlamına gelir.

Ürünleri doğrudan müşterilerinize gönderen tedarikçinize bağlı olduğundan, paketleme, nakliye ve depolama maliyetleri konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

B2C dropshipping, küçük işletmelerin daha büyük karlar elde etmesine ve buna göre ölçeklenmesine izin verdiği için harika bir işletme çözümüdür.

Küresel B2C'de bulunan potansiyel müşterilerle stoksuz satış, işletmelerin müşterilerin güvenebilecekleri güçlü bir marka oluşturmaya devam ederken paketleme ve teslimattan tasarruf etmelerini sağlar.

B2C Pazarlama Nedir?

B2C pazarlama, ürünleri veya hizmetleri son tüketicilere tanıtmak için kullanılan tüm pazarlama teknikleri ve taktiklerini ifade eder.

Genellikle uzun vadeli kişisel ilişkiler kurmaya ve müşteri eğitimine odaklanmaya dayanan B2B pazarlamanın aksine, B2C pazarlama duygusal bir tepki uyandırmayı ve markanın değerinden yararlanmayı amaçlar .

B2C pazarlamacıları, müşterilerinin anlık satın alma yapmaya eğilimli olduğunu bilir ve satın alma kararlarını genellikle bağımsız olarak verir.

Modaya uygun bir marka, kaliteli müşteri hizmetleri, kolaylık (ücretsiz ve hızlı sevkiyat) ve sosyal kanıt gibi çeşitli faktörler tarafından etkilenebilirler.

Ancak, tüm alıcılar aynı pazarlama yöntemlerine yanıt vermez, bu nedenle iyi B2C pazarlamasının pazar bölümlendirmesine ve hedefli mesajlaşmaya dayalı olmasının nedeni budur.

Etkili tanıtım kampanyaları oluşturmak için pazarlamacıların her kanal ve hedef kitle için en iyi uygulamaları göz önünde bulundurması ve çabalarını mümkün olan en yüksek yatırım getirisini elde edecek şekilde uyarlaması gerekir.

En İyi B2C Pazarlama Stratejileri

Etkili B2C kampanyaları kapsamlı pazar araştırması ile başlar. Etkili mesajlar oluşturmak ve doğru kampanya öğelerini seçmek için B2C işletmelerinin müşterilerinin kim olduğunu, hangi tercihlere sahip olduklarını, ne istediklerini ve onları nerede bulacaklarını bilmeleri gerekir.

Spesifik pazar segmentlerini temsil eden pazarlama personeli, genellikle pazarlamacılara hedeflenen promosyon kampanyalarının geliştirilmesinde yardımcı olmak için kullanılır.

E-Ticaret endüstrisinin hızlı büyümesi ve sosyal medya kanallarının artan etkisi nedeniyle B2C pazarlama stratejileri sürekli gelişmektedir.

Yine de, en güçlü stratejilerden bazıları şunlardır:

 • Sosyal medya pazarlama ve reklamcılık
 • Ücretli arama reklamcılığı
 • B2C içerik pazarlaması
 • E-posta pazarlama
 • Yaratıcı yarışmalar
 • Sadakat ve ödül programları
 • Bağlı pazarlama
 • SEO optimizasyonu
 • Eşantiyonlar ve ücretsiz eklentiler
 • Etkileyici pazarlama
 • Mobil öncelikli pazarlama