preloader image

Çevrimiçi Varlığınızı Yükseltin: Ücretli Arama Kampanyanızı Optimize Etmek İçin 5 Strateji

İşletmenizin çevrimiçi görünürlüğünü artırmak, hedeflenen bir kitleyi çekmek ve web sitenizdeki dönüşümleri artırmak mı istiyorsunuz? Eğer öyleyse, o zaman titizlikle hazırlanmış bir ücretli arama veya arama motoru pazarlama stratejisi anahtardır.

Ücretli bir arama kampanyası yürütmek, dijital reklamcılığın önemli bir parçasıdır, ancak etkili bir ücretli arama kampanyası yürütmek, sürekli iyileştirme ve optimizasyon gerektirir.

Ücretli arama kampanyanızı iyiden mükemmele doğru geliştirmenin beş uygulanabilir yolu aşağıda verilmiştir!

  1. Açılış Sayfası Deneyimini Geliştirin

Hiç internette bir şey aradınız, bir reklama tıkladınız ve web sitesinde aramanızla ilgili hiçbir şey çıkmadı mı? Oldukça sinir bozucu değil mi? Reklam mesajı ile açılış sayfası içeriği arasındaki kopukluk, kullanıcıları hayal kırıklığına uğratabilir, kampanyanızın etkinliğini azaltabilir ve markanıza zarar verebilir.

SEM'inizi müşterilerinizin arama amacına uygun hale getirmek , kullanıcı deneyimini geliştirir ve ücretli arama başarısında önemli bir ölçüm olan Kalite Puanınızı etkiler.

Sayfa yükleme hızını optimize etmek, net ve ilgi çekici harekete geçirici mesajlar eklemek ve dönüşümleri engelleyen dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmak, kullanıcı dostu bir ortam yaratarak daha başarılı bir kampanyanın önünü açıyor.

2. Yüksek Performanslı Anahtar Kelimelere Odaklanın

Anahtar kelime cephaneliğinizdeki taşları çakıl taşlarından ayırmak, kampanyanızın performansını önemli ölçüde etkileyebilir. Peki neyin mücevher, neyin çakıl taşı olduğunu nasıl belirlersiniz? Bunun bir yolu, TO (tıklama oranı) metriğine bakmaktır.

Ancak, yalnızca hangi anahtar kelimelerin tıklama getirdiğini veya en yüksek TO'ya sahip olduğunu incelemeyin. Hangi anahtar kelimelerin yüksek TO'ya ve düşük dönüşüm oranına sahip olduğunu değerlendirerek daha derine inin.

TO'su yüksek ancak dönüşüm oranı düşük anahtar kelimeleriniz olduğunu keşfederseniz, bunları şimdilik duraklatıp daha sonra tekrar ziyaret etmeyi düşünün.

Reklam bütçeniz sınırlıdır ve kullanıcıları web sitenize yönlendirecek, pazarlama hedeflerinize ulaşmanıza ve yatırımınızdan maksimum getiri elde etmenize yardımcı olacak dönüşümleri artırmanıza yardımcı olacak anahtar kelimelere odaklanmak istiyorsunuz.

3. Negatif Anahtar Kelime Listeleri Oluşturun

Negatif anahtar kelimeler, ücretli arama ağı reklamlarınızın alakasız aramalarla eşleşmesini engeller. En sevdiğiniz Harry Potter kitaplarından birinin belirli bir bölümünü aradığınız halde Bölüm 5'in iflasıyla ilgili bir reklam aldığınız oldu mu? Bu senaryo, sağlam bir negatif anahtar kelime listesinin önemini vurgulamaktadır. Negatif anahtar kelimeler, reklamlarınızın bu örnekte olduğu gibi alakasız aramalarda görünmesini engeller.

Negatif anahtar kelime listesinin oluşturulmasına nasıl yardımcı olabileceğinizi gösteren bazı uygulanabilir örnekler aşağıda verilmiştir:

Hangi arama terimlerinin anahtar kelimelerinizle eşleştiğini belirlemenize yardımcı olması için bir Arama Terimi Raporu çalıştırın.

Bu, reklamlarınızı tetikleyen aramalar ve bu aramaların nasıl performans gösterdiği hakkında fikir verecektir.

Alakasız aramalar anahtar kelimelerinizle eşleşiyorsa, bu aramaları negatif anahtar kelime olarak ekleyin veya eşleme türünüzü düzenleyin.

Alakasız kullanıcıları getiren reklamların gereksiz tıklamalara yol açabileceğini, dolayısıyla bu alakasız tıklamaların azaltılmasının boşa harcanan reklam harcamalarını azaltacağını unutmayın.

Alakasız kullanıcılara ne kadar çok reklam gönderirseniz, bu kullanıcıların o reklamı tıklama olasılıkları o kadar azalır ve bu da TO'nun yüzde olarak düşmesine neden olur.

Her bir anahtar kelimenin Kalite Puanı kısmen TO yüzdesine göre belirlenir. Dolayısıyla, TO yüzdesini artırmak Kalite Puanınızı artırmanıza yardımcı olabilir, bu da Reklam Sıralamanızı iyileştirip Tıklama Başına Maliyetinizi düşürebilir.

4. Reklam Varlıklarından Yararlanın

Reklam Varlıkları, reklamlarınıza telefon numaraları veya incelemeler gibi ek bilgiler eklemenize ve reklamınız arama sonuçlarında göründüğünde ek yer kaplamanıza olanak tanıyarak reklamınızın kullanıcılar için daha dikkat çekici olmasını sağlar. Daha dikkat çekici bir reklam daha yüksek bir TO'ya yol açabilir ve bu da Kalite Puanınıza yardımcı olur.

Popüler reklam varlıklarından biri site bağlantısı uzantısı öğeleridir. Site bağlantıları, insanları doğrudan sitenizdeki belirli sayfalara yönlendiren ek bağlantılar göstererek ücretli arama ağı reklamlarınızı daha da faydalı hale getirir.

Bu site bağlantıları, potansiyel müşterilere özel markalar veya güncel promosyonlar gibi ek bilgiler sağlamaya yardımcı olabilir. Araştırmalar, en az dört site bağlantısı öğesine sahip olmayı öneriyor. Google'a göre reklamverenler, Arama Ağı reklamlarıyla birlikte dört site bağlantısı gösterildiğinde tıklama oranında ortalama %20'lik bir artış elde edebiliyor.

Site bağlantılarınıza açıklamalar ekleyerek daha da fazla ayrıntı ekleyebilirsiniz; bu, kullanıcıların işletmeniz hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olacaktır.

Açıklama eklemek, site bağlantısı öğelerinizin daha da öne çıkmasına yardımcı olmak ve kullanıcılara reklamınızı tıklamadan önce değer sağlamak için ekstra bir derinlik katmanı ekleyecektir.

5. Mobil ve Masaüstü arama sonucu sıralamalarınızı öğrenin

Mobil kullanım arttıkça arama sonucu sıralamalarının cihazlar arasında farklılık gösterebileceğini unutmayın.

SEMRush tarafından yapılan son araştırmalar, URL'lerin yalnızca %11 ila %13'ünün mobil ve masaüstü cihazlarda aynı arama sonucu sıralamasını aldığını gösteriyor. Bu, ücretli arama reklamınızın masaüstünde ilk üç arama sonucunda olabileceği, ancak mobilde olamayacağı anlamına gelir.

Bu tutarsızlığı göz önünde bulundurmak çok önemlidir, özellikle de web siteniz öncelikle mobil kullanıcıları çekiyorsa.

Reklamınızın her cihazdaki konumu hakkında bilgi sahibi olmak ve kampanyanızı masaüstü ve mobil platformlar için optimize etmek, tüm platformlarda çalışan SEM reklamları oluşturmanıza olanak tanıyan, başarı için stratejik bir hamledir .

Optimizasyonla Web Varlığınızı Yükseltin

Dijital reklamcılık söz konusu olduğunda, iyi yürütülen bir ücretli arama kampanyası çok değerlidir. Bu beş stratejiyi benimseyerek, uygun maliyetli bir kampanyaya hazırlanacak ve işletmenizi rakiplerinizin önünde başarıya taşıyacak şekilde konumlandıracaksınız.

Ancak bir arama kampanyasını kendiniz uygulamak zorludur ve çoğu zaman kendi başınıza uygulamak çok zaman alıcıdır.

Voltron Medya, ücretli arama ve daha birçok kampanyayı geliştirme ve uygulama uzmanlığına sahiptir.

Voltron Medya'nın nasıl yardımcı olabileceğini öğrenmek için bugün bize ulaşın !