preloader image

Dijital Pazarlama Ekibinizi Geliştirmek İçin 8 Adım

Dijital pazarlama ekibinizi geliştirmek için adımlar

İster büyük bir şirket, ister yeni kurulan bir işletme veya küçük bir işletme olun, dijital pazarlama başarı için kritik öneme sahiptir.

Birçok şirket artık marka mesajları, reklamları ve dönüşüm oranları konusunda yardımcı olması için mümkün olan en iyi dijital pazarlamacıları işe almaya çalışıyor.

Şirketinizin halihazırda bazı harika pazarlama stratejileri olsa da, hala çevrimiçi pazarlama girişimlerinizi geliştirmek için neler yapabileceğinizi soruyor olabilirsiniz.

Her şirketin bir şekilde dijital pazarlamaya ihtiyacı var ve sektör yıldan yıla büyümeye devam ediyor.

Küresel dijital reklam harcamalarının 2024 yılına kadar 495 milyar dolar olması bekleniyor ve daha fazla şirket, sağlıklı bir çevrimiçi varlığa sahip olmalarını sağlamak için en iyi dijital pazarlamacıları işe almaya çalışıyor.

Pazarlamanız işe yarasa bile, mevcut stratejileri nasıl geliştirebilirsiniz? İşte bugün dijital pazarlama ekibinizi geliştirmek için atabileceğiniz adımlar.

Doğru KPI'ları oluşturun

KPI'ın açılımı Key Performance Indicator yani Türkçe anlamı ile anahtar / temel performans göstergesi demektir.

Teknoloji artık şirketlerin hemen çıkma oranları, tıklama oranları veya müşteri yaşam boyu değeri hakkında daha fazla bilgi edinmekle ilgilenseler de her türlü veriyi izlemelerine olanak tanıyor.

Pazarlama ekibinizi geliştirmek istiyorsanız, gelecekteki başarı için önemli olan yeni metrikler hakkında düşünmeye başlamanın zamanı gelmiş olabilir.

Şirketiniz ücretsiz bir deneme sunuyorsa, ancak web sitesi ziyaretçilerini dönüştürmüyorsanız: açılış sayfanıza bakmanın veya benzersiz avantajları daha belirgin bir şekilde öne çıkarmanın zamanı gelmiş olabilir.

Benzer şekilde, işletmeniz için ölçeklendirme yaparken daha önemli KPI'lara bakmaya başlamanın zamanı gelmiş olabilir.

Pazarlama ekibinizi gerçekten geliştirmek istiyorsanız, birkaç kritik KPI belirleyin ve bunları geliştirmeye odaklanın.

Haftalık bir hedeften aylık bir hedefe geçmek gibi yeni KPI zaman çerçeveleri de oluşturmak isteyebilirsiniz.

Hangi KPI'ların modası geçmiş olabileceği hakkında bir tartışma yapılmalıdır. Bu KPI'lar, pazarlama başarısını daha doğru ölçen daha iyileriyle değiştirilmelidir.

Bu KPI'lar oluşturulduktan sonra, yalnızca onları iyileştirmeye odaklanın. Tabii ki, bu sürekli gelişen bir süreçtir: bazı KPI'lar gelecekte diğerlerinden daha önemli olduğunu kanıtlayabilir ve buna göre ayarlamalar yapılması gerekecektir.

Ufuğunuzu Genişletin

Muhtemelen şehrinizde yaşayan bazı harika dijital pazarlamacılar vardır, ancak neden şehrinizin, hatta ülkenizin dışında röportaj yapmayı düşünmüyorsunuz?

Son yıllardaki uzaktan çalışma patlaması, birçok pazarlamacının evden veya seyahat ederken çalışmasına izin verdi ve uzaktan personel kiralamak isteyen şirketler için çalışan havuzunu açtı.

Her türden ve büyüklükteki şirket, dünyanın her yerinden uzaktan çalışanları işe almaya hazır.

Bazı şirketler, pazarlama ekiplerine eklemek için tipik "pazarlamacılar" olmayan kişileri işe almayı bile düşünebilir.

Örneğin, bir gazeteci veya bir halkla ilişkiler uzmanı, şirketinizi yüksek profilli yayınlara çıkarabilir. Benzer şekilde, tasarım konusunda yetenekli biri de genel pazarlama stratejinize önemli ölçüde katkıda bulunabilir.

Kültürünüzü netleştirin

Modern iş piyasasıyla ilgili gerçeklerden biri, birçok adayın şirket kültürleri nedeniyle digital pazarlamdan çekilmesidir.

Bazı kuruluşlar, sürdürülebilirlik, çeşitlilik veya şeffaflık gibi belirli nedenlere bağlı oldukları için yeniliklerden çekebilir.

Şirketiniz, şirket kültürünün en iyi pazarlamacıları cezbeden türden bir kültür olmasını sağlamak için elinden geleni yapmalıdır.

Web siteniz, şirket kültürünüzü de netleştirmenize yardımcı olabilir. Web sitesi, kuruluşunuzun inançlarını ve ilkelerini detaylandıran içeriğe sahip olabilir.

Kariyer sayfası, dijital pazarlama pozisyonlarını da içerebilir ve maksimum kolaylık için başvuru sürecini düzenleyebilir.

İşe almadan önce test

En iyi dijital pazarlama ekibini işe almak istiyorsanız, doğru işe alım ve işe alım sürecine sahip olmalısınız. Bu, portföylerini gözden geçirirken ve pazarlama fikirlerinin gerçek nakit akışına yol açtığına dair somut kanıt isterken, şirket kültürünüze uyup uymadıklarını öğrenmek için birkaç görüşmeyi içerebilir.

Adayların söyledikleri kadar nitelikli olduklarından emin olmak da önemlidir.

Pazarlama kampanyaları söz konusu olduğunda doğru kararları aldıklarından emin olmak için onlara Facebook reklamcılığı veya e-posta pazarlaması gibi ekipteki potansiyel rolleriyle ilgili bir beceri testi yapmaya değer.

Bu, adayın rol için gerekli teknik becerilere sahip olduğuna dair bir miktar gönül rahatlığı sağlamaya yardımcı olabilir.

En iyi yeteneği işe alın

İnanılmaz bir dijital pazarlama ekibi bulmak ve bir araya getirmek çok zaman, çaba ve para gerektirebilir.

Mükemmel sonuçlar istiyorsanız, bulabileceğiniz en iyi dijital pazarlama yeteneğini bulmanız gerekecek.

Bu, şirketinizin dünyadaki mümkün olan en iyi dijital pazarlamacıları bulmak için birkaç yüz binlerce para harcaması gerektiği anlamına mı geliyor? Şart değil.

Ağınız yeni yetenekler sunmuyorsa, yeni dijital pazarlamacıları çekmek için özel iş ilan panolarında ilan vermeyi düşünmenin zamanı gelmiş olabilir.

Denge kampanyaları

Her kuruluş hem kısa hem de uzun vadeli pazarlama kampanyaları düşünmek zorundadır.

Kısa vadeli pazarlama kampanyanız, güncel olaylara ve trendlere atıfta bulunan inanılmaz bir blog içerebilir.

Buna karşılık, uzun vadeli pazarlama kampanyanız, önümüzdeki birkaç yıl içinde SEO sıralamalarını iyileştirecek, her zaman yeşil kalan bir içerik stratejisi olabilir.

Bir şirketin başarılı olması için bu tür kampanyaların her ikisini de başarılı bir şekilde dengelemesi gerekir.

Birçok işletme, işlerini onaylayan bir influencer veya şirketiniz hakkında viral hale gelen bir Linkedin gönderisi gibi trafiği artırmak için bir “an”dan yararlanabilir.

Bunlar harika sonuçlar, ancak odak, gelecekte daha fazla potansiyel müşteri ve gelir için bir temel sağlamak için uzun vadeli strateji üzerinde kalmalıdır.

İdeal olarak, kısa vadeli pazarlama kampanyalarınız, daha uzun vadeli kampanyaları finanse etmek için yeterli nakit akışı yaratabilir.

Uzun vadeli pazarlama kampanyaları, markanızı güçlendirmek için gerekli olabilir. Aylarca süren yoğun bir pazarlama stratejisine zaman ve para harcamak harikadır, ancak gelecekteki gelir için sağlam bir temel sağlamak için 12 aylık bir içerik stratejisini yerinde tutun.

Güçlü yönlerinize ortaya çıkarın

İşletmeniz, neyi iyi yaptığı hakkında zaten çok fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Örneğin, açılış sayfanızın ürününüz veya hizmetleriniz hakkında net bir mesaj gönderdiğini gösteren verileriniz olabilir.

Ayrıca, benzersiz avantajlarınızı açıklamak söz konusu olduğunda çok iyi performans gösteren belirli blog içerikleri olabilir.

Neyin işe yaradığını biliyorsanız, bu güçlü yönleri ikiye katlamayı düşünün.

Diyelim ki bir sosyal medya pazarlamacısı tutmaya karar verdiniz ve orada daha önce düşündüğünüzden çok daha fazla yatırım getirisi olduğunu fark ettiniz.

Bu yaklaşımın nasıl ve neden işe yaradığını anlamayı düşünün ve kampanyaları hızlandırmak için pazarlamacıyla görüşün.

Bu pazarlamacıyı yarı zamanlı olarak işe aldıysanız, onlara tam zamanlı bir pozisyon sunmanın zamanı gelmiş olabilir.

Bu yaklaşım benzersiz bir şekilde başarılı görünüyorsa, daha fazla sosyal medya pazarlamacısını işe almaya bile değer olabilir.

Her zaman sağlam bir web sitesi trafiğine ve e-posta pazarlamasına sahipseniz, bu güçlü yönler üzerine inşa etmeye devam edin ve bu sayıların yalnızca arttığından emin olun.

Güçlü yönlerinize öne çıkarmak, genellikle daha az zaman ve çaba gerektirmesidir.

Bu çabalar zaten işe yaradığından, dijital pazarlama ekibiniz bunları düzeltmeye ve optimize etmeye odaklanabilir.

İşe yarıyorsa, bunu tamamen genel pazarlama stratejinize ada.

Denemeye devam et

Pazarlama her zaman kesin değildir ve dünya çapında pazarlamacıları şok eden şaşırtıcı eğilimler olabilir.

Pazarlamanın anahtarlarından biri, markanıza sadık kalarak sürekli yeni şeyler denemektir.

Dijital pazarlama ekibiniz, beklendiği kadar başarılı olmasalar bile ön görü sağlayabilecek yeni deneysel pazarlama kampanyalarını denemekten korkmamalıdır.

Birçok pazarlama deneyi, müşterileriniz hakkında fark etmediğiniz bir şey analiz verilerileriyle üretebilirsiniz.

Markanızın neden belirli bir şekilde algılandığı hakkında daha fazla bilgi edinebilir veya “hedef müşterinizin” başlangıçta düşündüğünüzden farklı bir kişiliğe sahip olduğunu görebilirsiniz.

Ayrıca müşterilerinizin tercih ettiği yeni pazarlama kanalları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz, örneğin gelecekteki bir reklam kampanyasını bilgilendirmeye yardımcı olabilir.

Bir sosyal medya platformunun şirketiniz için diğerinden daha iyi bir pazarlama kanalı olduğunu veya bir podcast'in gelecekte çok sayıda potansiyel müşteri oluşturabileceğini görebilirsiniz.

Sonuçların gelecekteki pazarlama kararlarını bilgilendirmeye yardımcı olabilmesi için bütçenizin belirli bir yüzdesini pazar denemelerine ayırın.

Dünyadaki en başarılı pazarlama kampanyalarından bazıları belirli bir miktarda risk içeriyor. Dijital pazarlama ekibiniz, nelerin iyileştirilebileceğini, neden işe yaradığını ve genel olarak büyük resme nasıl uygulandığını anlamak için sürekli olarak yeni fikirler üzerinde çalışmalı ve kavramları test etmelidir.

Voltron Medya

Yazar: Erdal Akpınar

Kaynak: https://www.statista.com/stati...