preloader image

İdeal Müşterinizi Hedefleme

İdeal müşterinizi hedeflemek üç kelimeyle özetlenebiliriz: Konum, Demografi ve Psikografik.

Konum:

Tanımlanmış bir konumdaki potansiyelden yararlanarak pazarlama yapmayı düşünün. Belki de mevcut müşterilerinizin çoğu belirli bir şehir veya bölgeden oluşmaktadır. Hedefinize doğrudan uçuş hizmeti bölgeleri verilen hedeflemeyi düşünün.

Demografi:

Medikal turizm sağlayıcılarının yüzde 99'u için, iyi seyahat etmiş, iyi eğitimli, varlıklı, İnternet'ten anlayan 27 ila 60 yaşındakiler, güçlü bir demografik temel oluşturacaktır. Bununla birlikte, bir "ideal müşteri" profili oluşturmak, ana pazarınızın temel demografik özelliklerini tanımlamanıza yardımcı olacaktır.

Örneğin: Bir fizik muayene kliniği 50+ yaş aralığına ameliyatken meme protezinde organları bir estetik cerrah 25 ila 45 yaş arası kadınları hedefleyebilir.

Demografik profil oluşturmaya başlamak için en karlı ve popüler hizmetlerinizi değerlendirin. İdeal müşteriniz ister 40'lı yaşlarında bir kadın, ister diyabetli orta yaşlı bir anne olsun, doğru profil oluşturma, daha başarılı pazarlama yapmanızı sağlar.

Psikografik:

En önemli düşünceniz nasıl düşünüyor?

evlilik ziyareti için motif eden nedir?

Onları mutluluk veren veya korkuya neden olan nedir?

Kararlı mı, yoksa bir karar üzerinde çok mı düşünüyorlar mı?

Macerayı mı alıyorlar yoksa evlerini mi tercih ediyorlar?

Bu sorular ve diğer soruların yanıtları, ideal müşterimizi daha iyi anlamak ve ona ulaşmak için psikografik bir profil oluşturmamıza yardımcı olacaktır.